بخشی از اوازی که قالی بافان ترکمن هنگام قالی بافی می خوانند:(چالینگ چالینگ چال قیزلار اله داراق ال قیزلاد اله داراق الایلی خالا ناقیش ثالایلی)ترجمه فارسی:(دخترها شانه ها را بردارید و بر تارهای قالی فرود اورید شانه ها را برداریم و قالی را منقش کنیم).

یکی از دوستانم می گفت:((باخودم عهد کردم به هر شهر یا کشوری که سفر می کنم یه صنایع دستی یا یادگاری خاصی از انجا برای خودم بگیرم و بگذارم در اتاقم تا هروقت دیدمش یاد خاطراتم در ان مختصات جغرافیایی بیفتم.))مرزهای کشورها و شهرها یا قوم ها فقط یک سلسه خطوط نامرئی و من در اوردی نیستند.درون این مرزها خرده فرهنگ های متنوعی شکل می گیرند و مردمانش شبیه به یکدیگر می شوند و متفاوت از دیگران.صنایع دستی هر منطقه ای هم این تنوع فرهنگی را نشان می دهد.انگار امضای ان جغرافیا است.

صنایع دستی یک از جذاب ترین رشته های فنی و حرفه ای از نظر من می تواند همین رشته((صنایع دستی))باشد.با گذر تدریجی زمان بسیاری از خاطرات تاریخی ما مدفون شده اند.این رشته شبیه پزشکی است که بیمار بی حال و نزار خود را از میان اوارها پیدا می کند و او را بهبود می بخشد.بسیاری از بخش های تاریخی فرهنگ ما با گذر زمان و مهاجرت انسان ها به کلان شهرها از میان رفته است.بخشی که ظرفیت ان را دارد به یکی از بزرگ ترین و پربازده ترین تجارت های ایران بدل می شود صنایع دستی است.درکارگاه های این رشته با فنون بسیاری از هنرهای دستی از جمله سفال گری و نگارگری و قالی بافی و .اشنا خواهید شد.اما همیشه خاطرتان باشد که سفر به اقلیم ها و یادگرفتن این هنر از استادان و ارائه تمام و کمال ان است که این هنر را زنده نگه خواهد داشت.

شاید یکی از دلایلی که بسیاری از فن ها و هنرها در ایران کم کم فراموش شده اند این باشد که بسیاری از استادان این فن ها را طی سالیان دراز و به تنهایی یاد گرفته اند و ترس از رقبا اجازه نداده است هیچ گاه این فنون را به طور کامل به شاگردان خود بیاموزند.این شده که همواره شاگرد پایین تر از استاد باقی مانده تاا جایی که دیگر چیز دندان گیری از ان علم یا هنر باقی نمانده است.بادانشگاهی شدن این رشته به طور کل می توان خوش حال بود که بسیاری از منابع یادگیری حالا وجود دارند اما اگر جذب چنین رشته ای شدید به این منابع بسنده نکنید.ایران پهناور پر از گنج های پنهانی است که باید سفر کنید به تحقق بپردازید و از نو صنایع دستی ان منطقه را بشناسید و با هنر نو تعلیق کنید و اپری تازه خلق کنید.

امروزه بسیاری از طراحان پوشاک به سمت طراحی های سنتی ایرانی میل کرده اند.بسیاری محصولات دیگر را هم می توان وارد بازار کرد که الهام گرفته از صنایع دستی کهن ایران باشند.این رشته تلفیق زیبایی از هنر و تجارت است.شما می توانید خاطرات کهن سرزمینتان را دوباره زنده کنید و از نو بسازید.اصفهان یکی از شهرهایی است که در این رشته سرمایه گذاری های بسیار خوبی کرده است.بسیاری از هنرورزان برامده از این شهر هستند.میناکاری و منبت کاری و معرق کار و .از هنر های صنایع دستی این اقلیم است.گلیم بافی و گبه بافی و حصیربافی و با طرح ها و نقش های گوناگون خاص عشایر و برخی شهر های دیگر است.این محصولات به خاطر منحصر به فرد بودنشان قیمت های بالایی نیز دارند.همین امر صنایع دستی را به یک ظرفیت خوب برای صادرات تبدیل می کند.

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها